Õpi, kuidas ehitada üles tugevaid meeskondi Lencioni Five Behaviors® mudeli abil

Tänapäeva kiirel ja konkurentsitihedal ärimaastikul sõltub organisatsiooni edu selle meeskondade tugevusest ja tõhususest. Tipptasemel meeskonnad ei teki juhuslikult; neid arendatakse ja toetatakse teadlikult ühiste käitumisviiside ja väärtuste kaudu. Üks mõjukamaid raamistikke meeskondade arendamisel on New York Timesi bestselleris “The Five Dysfunctions of a Team” väljapakutud lähenemine, mille autor maailmas laialdaselt tuntud autor ja organisatsioonikonsultant Patrick Lencioni. See on üle 4 miljoni eksemplari müünud teos ja usaldusväärne mudel, mis on saanud üheks peamiseks juhendiks kõrge tulemuslikkusega meeskondade ülesehitamisel kogu maailmas.

Siin on natuke teavet The Five Behaviors® kohta:

Five Behaviors mudel pakub terviklikku lähenemisviisi meeskondade teadlikuks arendamiseks, keskendudes usalduse ja pühendumise loomisele, tõhusale konfliktide käsitlemisele, vastutuse võtmisele ja ühiste tulemuste saavutamisele. See pakub meeskondade jaoks tegevuskava, mille abil nad mitte ainult ei saavuta oma eesmärke, vaid ka arenevad ja saavutavad suurepäraseid tulemusi.

Kas olete valmis viima oma meeskonna uutesse kõrgustesse? Alustame nende viie käitumisviisi uurimist ja teadvustame, milline muutev mõjujõud neil on väga sidusate ja edukate meeskondade loomise seisukohalt. Selles artiklis põikame sügavuti kõigi nende viie käitumisviisi taha, uurides nende tähtsust, praktilisi rakendamisstrateegiaid ja nende muutvat toimet meeskonna dünaamikale. Enne seda vaatame aga iga käitumisviisi eraldi ja seda, kuidas see võib aidata teie meeskonnal üheskoos kõrgemale tõusta:

USALDUS

Ühtekuuluva meeskonna põhialuseks on usaldus. Kuigi paljud inimesed arvavad, et usaldus tähendab seda, et saame ennustada teise käitumist varasemate kogemuste põhjal, ei räägi me siinkohal sellest. Pigem tähendab usaldus sidusa meeskonna kontekstis valmisolekut olla üksteise suhtes täiesti haavatav – loobuda oma kaitsetest, tunnistada oma vigu ja paluda abi.

 

VASTUSEISUDE KÄSITLEMINE

Five Behaviors Pyramid with Conflict highlighted in a red background.Konflikti peetakse sageli tabuks, eriti tööl, ning inimesed võivad kulutada ülemäära palju aega ja energiat hoidumaks kirglikest vaidlustest, mis on samas iga hea meeskonna jaoks hädavajalikud. Kuid meeskondades, kus ollakse valmis produktiivselt konflikti käsitlema, kipuvad probleemid hõlpsalt lahenema ja luuakse parimaid võimalikke lahendusi võimalikult lühikese aja jooksul.

Tõhusa konflikti all mõistame arutelu, mis keskendub kontseptsioonidele ja ideedele, kuid väldib pahatahtlikke, isiklikke rünnakuid.

 

Five Behaviors Pyramid with Commitment highlighted in a red background.

PÜHENDUMINE

Kui meeskonnaliikmed ei ole pühendunud, osalevad nad otsustamisel vaid osaliselt, mis tähendab, et tõenäoliselt ei ole eesmärkide saavutamiseks vajalikku kooskõlastust. Ühtse meeskonna kontekstis tähendab pühendumine seda, et otsused on selged ja et kõik meeskonnaliikmed, isegi need, kes algselt ei nõustunud otsusega, on täielikult nõus.

 

VASTUTUSTUNNE

Five Behaviors Pyramid with Accountability highlighted in a red background.Kui kõik meeskonnaliikmed on pühendunud selgele tegevuskavale, on nad rohkem valmis hoidma ka üksteist vastutavatena. Meeskonnatöö kontekstis tähendab see valmisolekut kutsuda oma kolleege vastutama oma tulemuslikkuse või käitumise eest, mis võib meeskonnale kahju teha. Vastutuse võtmine võib olla üks raskemaid käitumisviise, mida rakendada, sest see tähendab, et tuleb ületada inimestevaheline ebamugavus, mis kaasneb sellega, kui on vaja kolleegide käitumise pärast vastanduda. Kuid harjutamise ja usalduse loomisega muutub vastutuse võtmine lihtsamaks ja aitab meeskonnal areneda.

TULEMUSED

Five Behaviors Pyramid with Results highlighted in a red background.Usalduse, vastuseisude käsitlemise, pühendumuse ja vastutuse võtmise lõppeesmärk on tulemuste saavutamine. Ja ometi selgub, et üks suurimaid takistusi meeskonna edule on ebapiisav tähelepanu tulemuste suhtes. Kokkuhoidva meeskonna kontekstis viitavad tulemused meeskonna kollektiivsetele eesmärkidele; need ei piirdu rahaliste meetmetega, vaid on laiemalt seotud ootuste ja tulemuspõhise sooritusega.

 

Olenemata sellest, kas te olete juht või omanik/ettevõtja, nende käitumisviiside mõistmine ja omaksvõtmine avab teie meeskonna tõelise potentsiaali. Ootame teid teekonnale läbi viie käitumisviisi tagamaade, kus saate hindamatuid teadmisi, praktilisi näpunäiteid ja reaalseid näiteid, mis annavad teile võimaluse edendada ühtekuuluvust, usaldust ja tipptasemel organisatsioonikultuuri oma meeskonnas.

Võib-olla su meeskond töötab hästi, aga tahab siiski enamat? Võib-olla ta on murdepunktis, konfliktide ja segaduse keskel? Võib-olla ta kannatab apaatia all ja vajab lihtsalt väikest tõuget?

Olgu olukord milline tahes, Five Behaviorsi meeskonnamudel ja koolitusprogramm aitavad meeskondadel kasvada.

 

IPB Partners OÜ

Woldemar Mayeri Ärimaja
Paldiski mnt 29, B korpus, 6. korrus
Tallinn, Eesti 10612

Kontakt

Nimi
Field is required!
Field is required!
E-mail
Field is required!
Field is required!
Sõnum
Field is required!
Field is required!